تبلیغات
همه چیز در مورد ام دی اف - ادامه بحث لامنیت و روکش مصنوعی

همه چیز در مورد ام دی اف - ادامه بحث لامنیت و روکش مصنوعی

ادامه بحث لامنیت و روکش مصنوعی
,بحث,لامنیت,و,روکش,مصنوعی,

جستجوگر سایت

ادامه بحث لامنیت و روکش مصنوعی

الف- لامینت تحت فشار بالا  (HPL)

این نوع روکش متشکل از اوراق کاغذ کرافت آغشته به رزینهای فنولیک در لایه‌های میانی و تحتانی بوده و در لایه سطحی از کاغذ تزئینی(دکور) آغشته به رزینهای آمینوپلاستیک مانند ملامین فرم آلدئید (MF) تحت فشار حدود 2 g/m 5/1-4/1 تولید می‌شوند.این روکش در ضخامتهای 5/0 تا 5 میلی‌متر و در مواردی بیش از 5 میلی‌متر تولید می‌شوند.

در پاره‌ای از موارد سطح این روکشها با لایه‌های فلزی (آلومینیوم ،مس و … ) نیز پوشانده می‌شود. این روکشها به صورتهای مات ،‌براق و رگه‌دار تولید می‌شوند و با استفاده از چسبهای اوره فرمائید (UF) ،‌پلی‌وینیل استات PVA و چسبهای تماسی 6 روی اوراق فشرده چوبی مانند MDF چسبانده می‌شوند.در شکل شماره 2 نمونه‌ای از ساختار کلی این نوع روکش دیده می‌شود.

انواع استاندارد HPLها که به صورت ساده و بدون مواد افزودنی تولید می‌شوند که به هیچ وجه قابلیت انعطاف ندارند و بسیار ترد و شکننده و دارای لبه‌های تیز هستند و بصورت ورق در ابعاد مختلف و عمدتاً در ضخامتهای 7/0 تا 5/1 میلی‌متر تولید می‌شوند. بعلت عدم انعطاف این نوع روکش‌ها از آنها نمی‌توان در روکش کردن لبه‌های گرد و فرم دار و سطوح ابزار خورده استفاده کرد و نیز ترد و شکننده بودن آن کاربرد این نوع روکش را در سطوح با برشهای گرد محدود کرده ،‌لذا کاربرد آن در روکش کردن نئوپان بیش از MDF است.

این نوع روکش در برابر رطوبت و حرارت و سایش مقاومت بوده و می‌توان آن را به راحتی و به دفعات با آب یا مواد پاک کننده تمیز کرد. لذا عمده کار این نوع روکش‌ها در موارد استفاده خاصی نظیر مواردی که دوام بسیار زیاد مورد نیاز است مصرف می‌شد ، می‌باشد مثل تخت‌ها و لوازم بیمارستانی و آزمایشگاهی ،‌میزهای کارگاهی رویه کابینت‌های بدون ابزار خوری و نیز سایر مصارف عمومی مثل مبلمان اداری بصورت محدود ، البته ساخت نوع فرم‌پذیر این نوع روکش دامنه کاربرد کاربرد آن را در رویه کابینت‌های دارای لبه‌های منحنی افزایش داده است ، در لامینت‌های تحت فشار بالای نوع فرم‌پذیر HPL7 روکشها دارای تعداد لایه‌های کاغذ کرافت کمتری نسبت به نوع استاندارد هستند که خاصیت ارتجاعی بیشتری به آن می‌دهد. در این نوع HPL ورقه روکش با نوعی لاک پوششی مخصوص که مقاومت بالایی در برابر حرارت دارد تا دمای 240c مقاوم می‌شوند. این ویژگی بعلت مزایای فوق و فرم‌پذیری آن روی سطوح دارای لبه گرد چسبانده می‌شود و بعنوان رویه کابینت استفاده زیادی دارد و بعلت مقاومت بیشتر در برابر حرارت در کارگاهها و آزمایشگاهها بعنوان رویه میز کار به فراوانی دارد. این روکش‌ها در دمای c 220-160 فرم‌پذیر شده و روی لبه‌های گرد Post From   می‌شوند. همچنین علاوه بر قابلیت روکش کردن لبه‌ها در حالت محدب 8 از این روکش‌ها در حالات مقعرپذیر نیز می‌توان استفاده کرد. انواع کندسوز 9 این روکش‌ها نیز وجود دارند ، که با تیمار کردن لایه‌های میانی به مواد فاقد هالوژن یا مواد کندسوز کننده ،‌نقطه اشتغال آنها را بالا برده و کندسوز می‌کنند. این نوع روکش‌ها نیز عمدتاً در داخل هواپیماها ،‌خودرو ،‌ترن قطار ،‌اماکن عمومی و آزمایشگاهها و کارگاهها کاربرد دارند.

نوع دیگری از HPL نیز وجود دارد که نوع کفپوشی نام دارد 10 که به دلیل پرداخت ویژه سطوح و استفاده از نوعی لایه پوششی خاص که مقاومت بالایی در برابر سایش و خراشیدگی دارد و دارای دوام و پایداری زیادی است برای پوشش اوراق فشرده چوبی خصوصاً MDF (با دانسیته بالا) و تولید کفپوش استفاده می‌شود. این نوع روکش‌ها در برابر لکه ، اثر سیگار و مواد شیمیایی نیز مقاومند.

مزیت عمده HPLها دوام بسیار بالا و مقاومت بالای آنها در برابر عوامل خارجی است و از معایب عمده آن انعطاف‌پذیری کم و کاربرد سخت آن بدلیل سختی و شکنندگی آن و نیز گران بودن آن است.

ب- لامینت فشرده 11

این نوع لامینت شباهت ساختاری با هم گروه خود HPL دارد با این تفاوت که دارای تعداد لایه‌های اضافه بیشتر بوده و تحت فشار بالاتر و ضخامتهای بیشتری تولید می‌شوند و دارای مقاومتهای بالاتر ،‌دوام و پاداری بیشتر در مقابل رطوبت و حرارت و … هستند. پس در مواردی که دوام و مقاومت بسیار بالا مورد نیاز باشد مورد استفاده قرار می‌گیرند مانند ،‌سرویسهای بهداشتی ، (خصوصاً عمومی) ، اماکن ورزشی ، کارگاهها و کارخانجات و … و حتی استفاده‌های خارج از ساختمان.

علاوه بر کاربردهای فوق که به عنوان روکش تخته‌هایی چون MDF بودند ،‌انواع ضخیم‌تر این نوع لامینت به تنهایی برای ساخت فیبرهای مدار چاپی ، چرخ دنده‌های صنعتی و واشرهای صنعتی و … استفاده می‌شود.

همچنین به عنوان روکش تخته لایه رویی از نوع کاغذ تزئینی (دکور) در ساخت آن استفاده کرده و در کاربردهای صنعتی کل لایه‌ها از کاغذ کرافت ساخته می‌شود. به این نوع روکش در اصطلاح تجاری در ایران فورمیکا (فورمیکا نام یکی از تولید کنندگان بزرگ این نوع روکش است ) نیز گفته می‌شود.

ج  لامینت‌های فشرده پیوست 21 (CPL)

این نوع لامینت‌ (روکش) در تمام موارد مانند HPL است با این تفاوت که در پرسهای غلطکی پیوسته و بصورت رول تولید می‌شود و انعطاف‌پذیری آن کمی بیشتر از HPL است و بصورت پیوسته در پرسهای غلطکی روی تخته (MDF) چسبانده می‌شود و دارای موارد کاربرد و خصوصیات مشابه HPL است.

4-روکش‌های ملامینه

روکشهای ملامینه یا LPM 13 پرکاربردترین روکش اوراق فشرده چوبی و خصوصا MDF در جهان و مخصوصاً در ایران در بین تمام روکش‌های چوبی و مصنوعی است LPM .. از کاغذهلای تزئینی (دکور) آغشته به چسب ملامین فرم آلدئید (MF) که خشک شده تشکیل و بصورت مستقیم بدون نیاز به چسب زنی مجدد روی تخته (MDF) چسبانده می‌شود. دامنه بسیار وسیعی از روکش‌های تزئینی در این روش قابل تولید است.

روشهای چسباندن روکشهای ملامینه روی تخته به دو روش پرسهای طبقه‌ای باستیل کوتاه 14 و روکش زنی پیوسته 15 (روکش بصورت رول با پرس پیوسته )  است. بعلت مشکل بودن و تخصصی بودن پروسه روکش کاری ملامینه و نیز بعلت سرمایه‌گذاری بالا و مهمتر از آن ارزش افزوده بالای آن معمولاً کارخانجات MDF جهان دارای خطوط روکش ملامینه بوده و انواع MDF ملامینه را نیز عرضه می‌کنند. در این روش تنوع MDF تولیدی نیز بالا می‌رود.

برای ملامینه کردن سطح MDF باید سطوح تخته با سنباده 021-001 Grit سنباده زنی و صاف شده باشد و نیز عاری از هرگونهه عیوب سنباده زنی و غیره باشد. دو طرف MDF باید با یک نوع روکش با گرمای یکسان  روکش شوند تا بعداً باعث تاب برداشتن آن نشود. شرایط چسباندن روکش‌های ملامینه معمولاً به شرح زیر است:

دمای پرس c 200-160

فشار پرس 2 KN/m 250. 200

زمان 60. 40 ثانیه

درصد رطوبت MDF 9-6%

بعد از پرس کردن باید تخته روکش شده برای مدتی روی صفحه‌ای صاف نگهداری شود تا خنک شده و دمای آن به زیر 50 c برسد تا در مراحل بعدی دچار مشکل و ایراد نشود.

این نوع روکش با عملکرد و قابلیت بالا در موارد کاربردی که دوام بالای سطوح و مقاومت آن در برابر عوامل خارجی مورد نیاز است کاربرد بسیار دارد.

تفاوت قابل توجه بین MDF ملامینه و نئوپان ملامینه در این است که لبه‌های MDF ملامینه قابل ماشین کاری است که می‌توان پس از ماشین کاری و فرم‌دهی و پروفیل کاری ،‌لبه‌های آن را با نوارهای Soft Form   لبه چسبانی کرد.

ضخامت روکش‌های ملامینه بین 35/0 – 25/0 می‌باشد و حدود 50% ضخامت آن را چسب MF تشکیل می‌دهد ،‌البته در انواع روکش ملامینه‌های نرم که برای تهیه روکش بصورت رول تولید می‌شود ،‌این مقدار کمتر است. با توجه به ضخامت نازک روکش ملامینه تلرانس ضخامت تخته به ضخامت نازک روکش ملامینه تلرانس ضخامت تخته باید در حداقل بوده و از 1/0+ میلی‌متر تجاوز نکند.

دارا بودن تمام امکانات تزئینی و نیز مقاومت مناسب روکش ملامینه در برابر رطوبت ،آب،‌حرارت ،‌سایش و … دامنه وسیعی از کاربردهای متنوع را برای MDF با روکش ملامینه می‌توان در تمام استفاده‌ها بصورت عمومی در مبلمان اداری منزل ، درها و بدنه کابینت ،‌لوازم اتاق خواب و تخت خواب ، مبلمان بچه ،‌مبلمان و لوازم دستشویی و حمام ،‌روکوب دیوار ،‌پارتیشن و … استفاده کرد. از روکش ملامینه همچنین نوار لبه چسبانی نیز تولید می‌کنند که هماهنگ با سطح در لبه‌ها چسبانده می‌شود. در واقع می‌توان گفت پرکاربردترین نوع روکشها نوع ملامینه می‌باشد و از نظر قیمت نیز بسیار مناسب و قابل رقابت با سایر انواع روکشها می‌باشد. روکش‌ کاری با روکش ملامینه‌ روی MDF بسیار متداول بوده و معمولاً بسیاری از کارخانجات بزرگ جهان دارای خطوط روکش ملامینه هستند. کار با ورق‌های روکش شده با روکش ملامینه هستند. کار با ورق‌های روکش شده با روکش ملامینه به نسبت روکش‌های HPL آسان‌تر است. این نوع روکش پرکاربردترین نوع روکش مخصوصاً در صنعت MDF است.

 سایر روسازی‌ها

علاوه بر روکش‌ها برای روسازی تخته‌های چوبی و MDF از روشهای دیگری از جمله نقوش منبت کاری ،‌رنگ‌کاری ،‌لاک و الکل و … استفاده می‌شود. می‌توان گفت مهمترین این روشها رنگ‌کاری و سپس لاک کاری است . در این بخش بطور خلاصه مواردی از این نوع روسازی‌ها تشریح می‌شود.

نقوش منبت ریز

توسط غلطک فلزی روی سطح MDF با فشار ، نقوشی ایجاد می‌شود که سپس روی آن ، رنگ کاری انجام شده و رنگ بصورت غیر مسطح و منقوش جلوه کند عمق نقوش در این روش 5/0 – 3/0 میلی‌متر است.

نقوش منبت عمیق

در بعضی موارد لازم است که نقوش عمیق‌تری روی سطح MDF ایجاد شود . در این روش با پرسهای گرم که دارای یک صفحه قالب هستند با حرارت الیاف سطح MDF را نرم کرده و سپس با فشار در سطح آن نقش مورد نظر را ایجاد می‌کنند که عمق آن معمولا 1 mm و در بعضی موارد حتی 6. 5 میلی‌متر می‌باشد. سپس این تخته‌ها را رنگ می‌کنند (مایع یا پودری) و به عنوان در کابینت ،در منزل و درهای داخلی خانه‌ها و … استفاده می‌کنند.

رنگ کردن

انواع و اقسام رنگها روی MDF قابل اجرا و متداول می‌باشد ، خصوصاً با توسعه کاربرد رنگهای پودری روی MDF این روش رونق بیشتری یافته است و در بعضی مصنوعات چوبی برخی مشتریان کالاهای رنگ شده را ترجیح می‌دهند. خصوصاً با استفاده از روشهای تلفیقی ،‌برجسته‌‌کاری فوق‌الذکر سطوح نقاشی شده زیبایی را با MDF می‌توان خلق کرد.

لاک کاری

انواع لاکها و مواد شیمیایی با رنگ دانه‌های مختلف به صورت‌هایی مانند رنگی ،‌مرواریدی ، متالیک ، مرمر و سایر تزئینات دراماتیک نیز قابلیت جوابگویی به مشتریان این سبک از هنر مبلمان را به MDF می‌دهد.

 

پرس های ممبران (بالشتکی ،‌غشایی)

چون در صفحات مختلف این متن بارها به پرس ممبران اشاره شده است توضیح کوتاهی در مورد این نوع پرس در زیر ارائه می‌شود.پرس ممبران یک پرس یک طبقه است ،‌که یکی از صفحات آن دارای محفظه بزرگی از جنس ماده‌ای قابل انعطاف (مانند سیلیکون یا سایر لاستیک‌های مصنوعی) با ضخامت دیواره 3-2 میلی‌متری است. در صورتیکه این محفظه در صحفه زیری پرس باشد از آب گرم پرشده و اگر در صفحه بالایی تعبیه شده باشد با هوای گرم ، پر خواهد شد.

با استفاده از این پرسها می‌توان روکش‌های تزئینی مانند فویل‌های PVC یا روکش‌های چوبی و … را روی MDF که قبلاً سطح و یا لبه‌های آن ماشین کاری شده چسباند. معمولاً برای این کار فقط از MDF استفاده می‌شود چون تنها تخته قابل ماشین کاری است . بیشترین استفاده از این نوع پرس برای تولید درهای پیش ساخته کابینت و درهای داخلی ساختمان از MDF می‌باشد.

منابع تأمین

منابع تامین انوع روکش‌های مصنوعی بصورت اصلی منابع خارجی و شرکتهای خارجی هستند. البته بعضی از شرکتهای داخلی دارای خطوط آغشته سازی برای تولید روکشهای ملامینه و HPL هستند. این شرکتها اقدام به واردسازی کاغذ روکش کرده و عملیات آغشته سازی کاغذ را با رزین‌های مورد نظر انجام می‌دهند. از آنجا که محصولات صنایع پتروشیمی در ایران از قیمت کمتری برخوردار است این عمل باعث کاهش هزینه‌ها می‌شود.

در مورد واردات روکش‌ها و منابع تامین آنها برای واردات ،‌کشورهای مبدأ در سال 83 به همراه درصد تأمین آنها را می‌توان به شرح زیر نام برد:

در صنعت روکش اغلب کشورهای اروپایی پیشگام بوده و مخصوصاً کشور آلمان در این زمینه از فعالان عمده محسوب می‌شود. در اروپا شرکتهای فعال در زمینه تولید انواع روکش با پیشینه نزدیک به یک قرن نیز وجود دارند. بزرگترین منابع تأمین روکش‌ها به تفکیک نوع آنها در سطح جهانی عبارتند از :

شرکتهای مشهور تولید کننده لامینت جهان :

Resopal,Wilsonart,Formica

شرکتهای مطرح تولید کاغذهای دکور برای روکش ملامینه و کاغذی :

Technocel,Munksjo,Lamigraf,Interprint

شرکتهای مشهور جهان در زمینه تولید و عرضه روکش‌های ملامینه :

SWC,DKB,CASCO

شرکتهای مشهور تولید کننده روکش‌های کاغذی :

Letron,Surteco

شرکتهای مطرح تولید کننده روکش‌های ترموپلاستیک یا pvc :

Benecke,Kaliko,Alkor

شرایط تامین این نوع روکش‌ها از خارج از کشور و خصوصاً در زمان خرید از شرکتهای سازنده مطرح معمولاً بصورت گشایش اعتبار اسنادی At Sight بصورت 100% و نیز با زمان تحویل‌های بین 8-4 هفته بسته به نوع روکش پس از گشایش اعتبار است.

میزان استفاده در صنایع مختلف :

همانگونه که در بخش ابتدایی ذکر شد روکش‌های ملامینه بیشترین و وسیع‌ترین دامنه مصرف را در بین سایر روکش‌ها دارند و در مصارف عمومی و تقریباً در تمام مصارف روکش‌کاری سطوح مورد استفاده قرار می‌گیرند. روکش‌های کاغذی و PVC نیز دارای مصارف عمومی بوده و فقط در سطوحی که انتظار دوام بالایی از آنها نداریم مورد استفاده قرار می‌گیرند. ضمن اینکه برای روکش‌ کاری پروفیل‌ها و سطوح منقوش و ابزار خورده  انتخاب بسیار مناسبی هستند . روکش‌های لامینت نیز برای مصارف بسیار پردوام کاربرد دارند.

در سطح جهانی روکش‌های ملامینه دارای بیشترین استفاده بوده و بعد از آن به ترتیب روکش‌های چوبی ، روکش‌های کاغذی ، رنگ ،‌لامینت‌ها و روکش‌های ترموپلاستیک PVC قرار دارند.

[ دوشنبه بیست و نهم مردادماه سال 1397 ] [ ساعت 12 و 10 دقیقه و 22 ثانیه ] [ m jafari ] [ نظرات () ]

نظرات این مطلب

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آخرین مطالب