تبلیغات
همه چیز در مورد ام دی اف - انواع پارچه های مبلی و چگونگی تشخیص کیفیت آن

همه چیز در مورد ام دی اف - انواع پارچه های مبلی و چگونگی تشخیص کیفیت آن

انواع پارچه های مبلی و چگونگی تشخیص کیفیت آن
انواع,پارچه,های,مبلی,و,چگونگی,تشخیص,کیفیت,

جستجوگر سایت

انواع پارچه های مبلی و چگونگی تشخیص کیفیت آن

نمونه های پارچه

پارچه مبل در کنار زیبایی که به مبل می بخشد وظیفه ی دیگری نیز دارد و آن دوام بالای پارچه ی مبل است. در انتخاب پارچه برای مبل باید بدانیم پارچه های درجه ۱ ترک که تولید شرکت های بزرگ و با کیفیت کشور ترکیه هستند جزو بهترین گزینه های انتخاب پارچه مبل بشمار می آیند اما این روزها بازار پارچه ی مبل مستثنی از بازار سایر کالاها نیست و در نتیجه بیشتر پارچه های مبلی موجود در بازار، تولید کشور چین هستند که متاسفانه به نام پارچه های ترک بفروش می رسند‌.

از طرفی پارچه های مبلی که تولید کشور خودمان و شهر یزد هستند نیز کیفیت بالایی دارند و متاسفانه مشتریان مبل شناخت و تمایل چندانی به استفاده از این پارچه ها برای مبل شان ندارند در حالیکه پارچه های مبلی تولید یزد، بهترین گزینه برای گرانقیمت ترین نوع مبل یعنی مبل سلطنتی و استیل محسوب می شود.
حال با توجه به تمام جزئیات و پیچیدگی هایی که در راه خرید و انتخاب بهترین پارچه مبلی در بازار پارچه ی مبل وجود دارد، آیا اعتماد به گفته ی فروشنده ی پارچه یا تولید کننده مبل کافیست؟ یا راههای دیگری هم برای تشخیص کیفیت پارچه مبل و اطمینان از خرید بهترین پارچه ممکن، وجود دارد؟
ابتدا بهترین گزینه از نظر انتخاب پارچه برای هر نوع مبل را به شما معرفی می کنیم، برای مبلمان سلطنتی و استیل بهترین پارچه، پارچه سلطنتی است که اکثر قریب به اتفاق پارچه های سلطنتی موجود در بازار مبل و تولیدکننده ها محصول کارخانجات یزد می باشد و گاها مشاهده شده که برای فروش بهتر این محصولات ایرانی، به نام پارچه های ترک به مشتریان مبل ارائه شده اند. برای انواع مبل راحتی پارچه های مخمل بهترین گزینه و معمول هستند و برای مبلمان ال شکل بهترین گزینه چرم می باشد، این نکته را هم به خاطر داشته باشد که چرم ها در فصول گرم سال باعث انتقال گرمای بیشتری به بدن افرادی که از آن استفاده می کنند می شوند و به تبع در فصل های سرد سال، اگر روکش مبل تان از جنس چرم باشد از استفاده و نشستن روی مبل تان لذت بیشتری خواهید برد. هر چند انتخاب پارچه امریست سلیقه ای. اگر قصد خرید مبل آماده را دارید که در نمایشگاه وجود دارد، یکی از راههای تشخیص کیفیت پارچه یا چرمی که روی مبل دوخته شده است دقت در محل دوخت پارچه یا چرم است. 
برای تشخیص کیفیت بافت پارچه کافیست محل دوخت پارچه را با دقت بررسی کنید. در صورتی که در محل دوخت پارچه ی مبل، سوراخ های محل دوخت قابل مشاهده هستند و از حد طبیعی بزرگترند، مطمئن باشید که بافت پارچه مبل انتخابی تان ضعیف بوده و درجه۱ نمی باشد که در هنگام کشیده شدن یا مورد استفاده قرار گرفتن تحت فشار محدود به این صورت در آمده است. ولی اگر جنس چرم یا پارچه انتخابی تان با کیفیت باشد و از تراکم خوبی برخوردار باشد، به هیچ وجه به چنین شرایطی نمی انجامد. تراکم پارچه مبل با کمی دقت حتی با دست کشیدن روی پارچه نیز قابل تشخیص است. پارچه های مبلی که تراکم بالاتری دارند سنگین تر هستند و در واقع وزن پارچه های مبلی نشانه ی خوبی برای سنجش کیفیت این پارچه هاست.
در صورتی که پارچه مبلی مورد نظرتان پرز دار و دارای خواب است -مانند پارچه های مبلی مخمل و جیر- برای تشخیص کیفیت پارچه دو کار می توانید انجام دهید، با دست روی پرزها و خواب پارچه مبلی مورد نظر بکشید و سعی کنید خواب پرزهای پارچه را به هم بریزید، در پارچه های بی کیفیت معمولا خواب پارچه بصورت اولیه بر نمی گردد.
در مورد رنگ پارچه مبل هم باید توجه کنید که رنگ هایی که به اصطلاح چرک تاب هستند و در واقع دیرتر کثیف و لک می شوند مانند رنگ های فیلی یا کاراملی، در اولویتند. چون پارچه هایی که به این رنگها هستند و در مبل بکار می روند بر اثر میهمانی های زیاد و پی در پی یا بازیگوشی کودکان دیرتر کثیف می شوند.
در خرید پارچه مبل بهتر است پارچه یا چرمی را برای روکش مبل تان انتخاب کنید که کمترین اصطکاک را با لباس افرادی که روی آن می نشینند ایجاد کند، رعایت این نکته باعث انتخاب پارچه ی برای مبل تان خواهد شد که طول عمر بیشتری داشته و بادوام تر است و در واقع در مقابل سایش ایجاد شده در هر بار نشستن و برخاستن از آن، مقاومت بیشتری دارد.
شما همچنین می توانید برای تشخیص کیفیت پارچه های پرزدار مخمل یا جیر، سعی کنید پرزها را با ناخن دستتان از بافت پارچه بیرون بکشید، در پارچه های مبلی بی کیفیت پرزها از بافت پارچه جدا می شوند، این پارچه ها بر اثر سائیدگی و مورد استفاده قرار گرفتن، پرزهای خود را از دست می دهند و به مرور زمان بافت پارچه دیده خواهد شد که ظاهر نامناسبی به مبل شما خواهد داد، در حالیکه در پارچه های مبلی که کیفیت خوبی دارند نمی توان پرزهای پارچه را از بافت پارچه بیرون کشید، این پارچه های در مقابل شستشو و سائیدگی مقاومت بالایی دارند و پرزهای خود را از دست نخواهند داد.
پارچه هایی که از جنس مخمل و براق هستند و مرز دارند را بهتر است در خانه هایی که فضای کمتری برای چیدمان مبل دارند به منظور روکش مبل استفاده کنیم زیرا این پارچه ها به دلیل براق بودن و داشتن پرز، باعث بزرگ تر به نظر آمدن فضای منزل می شوند.
اما پارچه های مخمل غیربراق و مات که بدون پرز نیز هستند، برای خانه های بزرگتر متناسبند.  
برای تشخیص کیفیت بافت پارچه نیز دو راه به شما پیشنهاد می کنیم.
روش نخست برای تشخیص کیفیت بافت پارچه این است که پارچه را چند بار و از چند جهت بکشید، پارچه ی مبلی که دارای بافت با کیفیت است کش نمی آید. البته فراموش نکنید که کش آمدن پارچه با نرمی آن فرق دارد.
راه دوم برای تشخیص کیفیت پارچه مبل، مقایسه ی آن با سایر پارچه های مبلی است. برای این کار پارچه ها را در مقابل نور قرار داده و کیفیت بافت پارچه ها را با هم مقایسه کنید.
البته در کشورهای اروپایی و آمریکا برای سنجش دوام و مقاومت پارچه های مبل از یک روش علمی  استفاده می کنند. در این روش علمی که دابِل رابز (double rubs) نامیده می شود، سائیده شدن پارچه مبل بوسیله ی لباس افرادی که از مبل استفاده می کنند توسط دستگاه انجام می شود، بدین صورت که نمونه پارچه لباس برای چندین بار روی پارچه ی مبل کشیده می شود تا مشخص شود که پس از چندبار کشیده شدن پارچه لباس روی پارچه مبل، پارچه های مبل ظاهرشان را از دست می دهند. پارچه های مبلی که با بیش از ۱۵هزار بار تکرار این عمل ظاهر خود را از دست می دهند، پارچه های باکیفیت برای استفاده در مبلمان بشمار می روند. پارچه مبل هایی که با ۹ هزار بار تکرار این کار شکل ظاهری خود را از دست می دهند، پارچه هایی با کیفیت متوسط هستند.
اگر تمیز نگه داشتن مبل و قابل شستشو بودن آن برایتان مهم است، روکش مبلتان را از جنس چرم انتخاب کنید. روکش چرم را می توان به راحتی و بوسیله ی یک دستمال شست. حتی برای جلوه و زیبایی بیشتر روکش چرم، می توان آنرا با روغن مخصوص چرم واکس زد و براق نمود.
اما چرم به راحتی با شی نوک تیز پاره می شوند و این پارگی قابل رفع نیست. 
روش تشخیص چرم مصنوعی از طبیعی
 چرم دو نوع مصنوعی و طبیعی دارد. نوع طبیعی کیفیت راحتی و دوام بسیار بیشتری نسبت به نوع مصنوعی خود دارد. به طبع قیمت چرم مصنوعی بسیار کمتر از چرم مصنوعی است.
برخی از تولید کنندگان و فروشندگان مبل درباره چرم به کار رفته واقعیت را نمیگویند. اما واقعا چطور چرم مصنوعی را از طبیعی تشخیص دهیم؟
راه های ساده ای برای اینکار وجود دارد.
چرم مصنوعی PVC یا پی وی سی و PU که با نام پلی اورتان در ایران شناحته می شود از یک روکش به نام Skin و یک لایه اسفنج از جنس  PVC یا PU است  که بر روی پارچه پوشش داده می شود. 
بوی چرم : چرم طبیعی کاملا بوی پوست میدهد اگر کمی شامه حساسی داشته باشید به محض نگهداشتن چرم در نزدیکی بینی خود بوی خاص آن راه حس خواهید کرد اما چرم مصنوعی بوی پلاستیک یا مشتقات نفتی میدهد.
پشت چرم : اگر چرم را برگردانید در سمت دیگر آن شاهد یک لایه پرزدار یا ریش ریش و مقاوم خواهید بود. چرم طبیعی این لایه به صورت پرز است اما در چرم مصنوعی شما شاهد شبکه ای از نخ های بهم تنیده خواهید بود پس اگر پشت چرم را برگرداندید و شاهد این نخ ها بودید یقین داشته باشید چرم مصنوعی است.
نرمی و یکدستی : چرم طبیعی نرم و یکدست است اما چرم مصنوعی اینگونه نیست. چرم مصنوعی به صورت شبکه های منظم به نظر میاید اگر این نظم در کل سطح چرم به چشم شما خورد قطعا آن چرم مصنوعی است و با استفاده از دستگاه تولید شده است. چون چرم طبیعی دارای الگوی تکراری در سطح آن نیست.
در آخر باید توصیه کنیم که اگر در خانه فرزند خردسال یا افراد مسن دارای بیماری های تنفسی یا انواع آلرژی دارید، بهترین گزینه از بین مدل های مبل برای شما و خانواده تان مدلی است که کمترین میزان پارچه در تولید آن بکار رفته بتشد، زیرا پارچه مبل به مرور زمان گردو خاک و سایر دلایل بروز یا تشدید بیماری های تنفسی مانند آسم یا تنگی نفس را به خود جذب می کند و زمینه ی تشدید بیماری تنفسی افراد خانه را در طی چند سال فراهم می نماید. 
از طرفی هم مبل هایی مانند مبل های سلطنتی که نمای چوب دارند و پارچه ی کمتری در تولیدشان مورد استفاده قرار گرفته، یا از جنس چرم بجای پارچه در آنها استفاده شده، تمیز کردن و زدودن گرد و غبار و سایر مواد آلاینده از سطح مبل با سهولت و سرعت بالاتری انجام می گیرد.

موضوعات : خرید مبلمان ،
[ پنجشنبه یکم شهریورماه سال 1397 ] [ ساعت 14 و 38 دقیقه و 31 ثانیه ] [ m jafari ] [ نظرات () ]

نظرات این مطلب

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آخرین مطالب